Hamish and Andy rule at Australian Commercial Radio Awards
11Oct09

Source: Mumbrella

The Austereo duo of Hamish and Andy dominated the Australian Commercial Radio Awards in a ceremony which snubbed stablemate The Kyle & Jackie O Show despite it having previously had a strong presence on the shortlist.

The shortlist had been drawn up prior to the scandal of Kyle & Jackie O’s notorious lie detector segment, while the final round of judging coincided with the furore.

Hamish & Andy won the top prize of best on air team along with best networked program, best station promotion, and best multimedia execution. The show’s Sam Kavanagh won best show producer.

Meanwhile, 2GB’s Ray Hadley won three awards.

WINNERS (Section winners are labelled as Country, Provincial, Non Metropolitan and Metropolitan):

MOST POPULAR STATION MANAGER

  • Joel Gosper, 981 2NM/98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters C
  • Andy Mathers, Star 104.5, Central Coast, NSW, DMG Radio Australia P
  • Sean Ryan, Nova 106.9, Brisbane, QLD, DMG Radio Australia M

ENGINEERING EXCELLENCE

  • John Pearce, 2GO Remote Breakfast Studio, 107.7 2GO, Central Coast, NSW, Macquarie Southern Cross Media NM
  • Matt Steadman & Brett Kelly, Austereo Melbourne Studios, Fox FM/Triple M, Melbourne, VIC, Austereo M recipient of Max Wilson Engineering Award

BEST NEWCOMER ON-AIR

  • Kristen Henry, Magic 93.1 FM, Riverland, SA, Fairfax Radio Network C
  • Kiri Martin, The Edge 96.1, Western Sydney, NSW, Australian Radio Network P
  • Ryan Shelton, Nova 100, Melbourne, VIC, DMG Radio Australia M

BEST NEWCOMER OFF-AIR

  • Anita Buda, 5SE/96.1 Star FM, Mount Gambier, SA, Macquarie Southern Cross Media C recipient of the Matt Ellis Encouragement Award
  • Ashleigh Hudson, 104.7/MIX 106.3, Canberra, ACT, ARN/Austereo P
  • Michael Eva, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST MUSIC PERSONALITY

  • Dave Peters, 8HA, Alice Springs, NT, Alice Springs Commercial Broadcasters C
  • Fyona Smith, 92.7 Mix FM, Sunshine Coast, QLD, Macquarie Southern Cross Media P
  • Dylan Lewis, Nova 100, Melbourne, VIC, DMG Radio Australia M

BEST TALK PRESENTER

  • Janeen Hosemans, The Morning Wireless Program, 1503 2BS Gold, Bathurst, NSW, Bathurst Broadcasters C
  • Mike Welsh, Mike Welsh Drive Show, 2CC, Canberra, ACT, Capital Radio P
  • Derryn Hinch, 3AW Drive, 3AW, Melbourne, VIC, Fairfax Radio Network M

BRIAN WHITE MEMORIAL AWARD

  • Jason Morrison, 2GB, Sydney, NSW, Macquarie Radio Network

BEST ON-AIR TEAM

  • Fishy Friday, Janeen Hosemans & Peter Harrison, 1503 2BS Gold, Bathurst, NSW, Bathurst Broadcasters C
  • Banksy & Steve Breakfast, Banksy & Steve, Hot FM, Townsville, QLD, Macquarie Southern Cross Media P
  • Hamish & Andy, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST SHOW PRODUCER – ENTERTAINMENT & MUSIC

  • Lauren Richardson, Holmsey & Flan, Something Different for Breakfast, 102.9 FM, Gold Coast, QLD, Hot Tomato NM
  • Sam Cavanagh, Hamish & Andy, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST SHOW PRODUCER – TALK & CURRENT AFFAIRS

  • Andrea Moore, 2BS Talk Producer, 1503 2BS Gold, Bathurst, NSW, Bathurst Broadcasters NM
  • Justin Smith, 3AW Mornings, 3AW, Melbourne, VIC, Fairfax Radio Network M

BEST CURRENT AFFAIRS COMMENTATOR

  • Ray Hadley, 2GB, Sydney, NSW, Macquarie Radio Network

BEST SPORTS PRESENTER

  • Geoff Mann, 2DU, Dubbo, NSW, Super Network C
  • Steve Allan, 2GO’s Locker Room, 107.7 2GO, Central Coast, NSW, Macquarie Southern Cross Media P
  • Ray Hadley, 2GB, Sydney, NSW, Macquarie Radio Network M

BEST NEWS PRESENTER

  • Lois Chislett, 3YB, Warrnambool, VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Rod McLeod, 92.5 Gold FM, Gold Coast, QLD, Macquarie Southern Cross Media P
  • Kristy Warner, Nova 969, Sydney, NSW, DMG Radio Australia (FM) M
  • Jane Doyle, FiveAA, Adelaide, SA, DMG Radio Australia (AM) M

BEST PROGRAM DIRECTOR

  • Dayle Richardson, 98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters C
  • Mike Duncan, Star 104.5, Central Coast, NSW, DMG Radio Australia P
  • Dave Cameron, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST MUSIC DIRECTOR

  • Katie Jones, 97.7 Snow FM, Cooma, NSW, Capital Radio C
  • Fyona Smith, 92.7 Mix FM, Sunshine Coast, QLD, Macquarie Southern Cross Media P recipient of Music Director of the Year Scholarship
  • Kate Casey, Nova 106.9, Brisbane, QLD, DMG Radio Australia M

BEST PROMOTIONS DIRECTOR

  • Steve White, 90.9 Sea FM /92.5 Gold FM, Gold Coast, QLD, Macquarie Southern Cross Media NM
  • Tim Dwyer, Nova 969, Sydney, NSW, DMG Radio Australia M

BEST STATION SALES ACHIEVEMENT

  • RadioWest/Hot FM Kalgoorlie, 6KG RadioWest, Kalgoorlie, WA, Macquarie Southern Cross Media C
  • Flow Fm Sales Team, Flow FM, Kapunda, SA, W&L Phillips P
  • 2Day FM Sales Team, 2Day FM, Sydney, NSW, Austereo M

BEST DIRECT SALESPERSON

  • Ashlee O’Brien, 6KG RadioWest, Kalgoorlie, WA, Macquarie Southern Cross Media C
  • Leonie Leonard, Hot FM/Sea FM, Mackay, QLD, Macquarie Southern Cross Media P
  • Marcus Ryder, Fox FM/Triple M, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST AGENCY SALESPERSON

  • Karyn French, 100.9 Sea FM/Heart 107.3, Hobart, TAS, Macquarie Southern Cross Media NM
  • Lauren Duncan, 2Day FM, Sydney, NSW, Austereo M

BEST MULTIMEDIA EXECUTION

  • Tall Ships, Hamish & Andy, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo STATION
  • Waterwise Widget, Brett Sandler & Shiobhan Baster, Nova 937, Perth, WA, DMG Radio Australia SALES

BEST DOCUMENTARY

  • Victorian Bushfire Tribute, Matt Clark, 107.7 2G0/101.3 Sea FM, Central Coast, NSW, Macquarie Southern Cross Media NM
  • Obama Becomes President, Blake Gibson, 2UE, Sydney, NSW, Fairfax Radio Network M

BEST MUSIC SPECIAL

  • 2NM’s December All Stars, 98.1 2NM/98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters C
  • Running On Diesel, Fyona Smith, Ross Turner & Ryan Khay, 92.7 Mix FM, Sunshine Coast, QLD, Macquarie Southern Cross Media P
  • Chris-Mas-Isaak, Marnie Titheradge, Robert Wood and Bruno Bouchet, Mix 106.5, Sydney, NSW, Australian Radio Network M

BEST SPORTS EVENT COVERAGE

  • Olympians Touching Down, Paddy Gerrard, Ciel Stowe, Ignatius McBride, 101.3 Sea FM, Central Coast, NSW, Macquarie Southern Cross Media NM
  • Olympic Games Coverage 2008, 2GB Sport/Ray Hadley, 2GB, Sydney, NSW, Macquarie Radio Network M

BEST STATION PROMOTION

  • Who Wants to be a Jock On Air, 98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters C
  • Identity Theft, Tania Kimmins, Rob Sharples, Ryan Gracie and Tia Robins, i98, Wollongong, NSW, Win Corporation P
  • Tall Ship Adventure, Hamish & Andy, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST SALES PROMOTION

  • Captain Costcutter, 2GN, Goulburn, NSW, Grant Broadcasters C
  • Laptops + Steamroller = Awesome, 104.7 Product Team, 104.7, Canberra, ACT, ARN/Austereo P
  • 2UE Rebranding to 2UE-Wii, 2UE, Sydney, NSW, Fairfax Radio Network M

BEST NETWORKED PROGRAM

  • ACE Radio Country Today, Sandra Moon, 3WM, Horsham, VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • The Benchwarmers, Ant & Becs, Sea FM, Gold Coast, QLD, Macquarie Southern Cross Media P
  • Hamish & Andy, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST SYNDICATED AUSTRALIAN PROGRAM

  • Remembrance Day: The 90th Anniversary, Radiowise Media Networks, Sydney, NSW

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL

  • Selga – Buckle Up, David Sell, 5SE/96.1 Star FM, Mount Gambier, SA, Macquarie Southern Cross Media C
  • The Chocolate Room, Stu Campbell, 102.9 FM, Gold Coast, QLD, Hot Tomato P
  • Ooh! Aah!, Jonathan Williams, Triple M/Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST STATION PRODUCED COMEDY SEGMENT

  • The Marriage Is Up Cup, Jon Vertigan, 3YB, Warrnambool, VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Disclaimer Man, Luke Bradnam, 102.9 FM, Gold Coast, QLD, Hot Tomato P
  • Evil Rosso Prank, Tim Ross, Merrick Watts & Kate Ritchie, The Merrick, Rosso and Kate Ritchie Breakfast Show, Nova 969, Sydney, NSW, DMG Radio Australia M

BEST COMMUNITY SERVICE PROJECT

  • 2NM Power FM Black Coal Cup Day, 981 2NM/98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters C
  • Jessie’s Journey, 92.7 Mix FM, Sunshine Coast, QLD, Macquarie Southern Cross Media P
  • Bushfire Appeal, Fox FM/Triple M, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION

  • Brett Smith, 98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters C
  • Mark Brewer, NX FM, Newcastle, NSW, Austereo P
  • Sideshow Mike Andersen, Triple M, Sydney, NSW, Austereo M

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Exceptional contribution to the metropolitan rollout of digital radio)

Des DeCean, Austereo; Raoul Prideaux, Macquarie Southern Cross Media; Wayne Dickson, BTC Australia; Graeme O’Connor, ARN; Max Carter, Sky Sports Radio; Richard Morris, Commercial Radio Australia; Steve Adler, DMG; Kath Brown, Commercial Radio Australia; Alastair Reynolds, Fairfax Media

Posted under Press

Written by Craig Wilson